Kuzey Kıbrıs’ın İlk Kadın Sağlığı Haritası İçin “Bilinçli Adımlar” Atıldı

Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAD), Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın sağlığı haritasının oluşturulmasının hedeflendiği projesi yararına Lefkoşa Türk Belediyesi iş birliği ve Telsim Vodafone ana sponsorluğunda 6 Mayıs Pazar günü Lefkoşa’da ‘‘Bilinçli Toplum, Sağlıklı Gelecek Halk Yürüyüşü/ Koşusu’’ düzenlendi.

Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olan Kuzey Kıbrıs kadın sağlığı haritasının araştırma projesi kapsamında Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAD) yararına, Lefkoşa Türk Belediyesi işbirliği ve Telsim Vodafone ana sponsorluğunda 6 Mayıs Pazar günü Lefkoşa’da sağlık için ‘‘Bilinçli Toplum, Sağlıklı Gelecek Halk Yürüyüşü/ Koşusu’’ düzenlendi. ‘‘Bilinçli adımlarla kadın sağlığı için yürüyoruz’’ sloganı ile gerçekleştirilen anlamlı yürüyüş için etkinliğin başlangıç ve bitiş noktası olan Dereboyu Kumsal Park’ta bir araya gelen her yaştan duyarlı katılımcı, toplu şekilde yapılan ısınma hareketleri ile hem eğlendi hem de yürüyüşe hazırlandı. Katılımcılar Lefkoşa Suriçi’ne kadar olan 5 km’lik parkuru keyifli bir şekilde tamamladıktan sonra etkinlik alanında yer alan birbirinden renkli standları tek tek dolaştı. Ecoglass’ın KISAD yürütücü projelerini desteklemek için ürettiği eşsiz el boyaması bardak altlıkları ile Iconic Cyprus’un Lefkoşa Suriçi evleri tasarımı ile hayat bulan bez çantaları ve el yapımı çiçek taçları katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Kuzey Kıbrıs’ta toplumun sağlık durumunu ve sorunlarını belirleyecek güvenilir veri eksiklikleri olması sebebi ile temel amacı Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan kadınların sağlık durumlarının, hastalık dağılımlarının ve görülme sıklıklarının belirlenmesi olan Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma (KISAA) İnsiyatifi araştırma projesine destek amaçlı yapılan yürüyüşte adımlar sağlık ve farkındalık için atıldı.

Etkinliğe ev sahipliği yapan KISAD Başkanı ve Oxford Üniversitesi kıdemli araştırmacısı Dr. Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ve Telsim Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar’ın yanı sıra Sağlık Bakanı Filiz Besim, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri, Ombudsman Emine Dizdarlı, Meclis eski Başkanı Dr. Sibel Siber, Halkın Partisi Milletvekili Hasan Büyükoğlu ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı bilinçli adımlar atarak yürüyüşe destek verdi.

KKTC Atletizm Federasyonu’nun yönettiği dileyenlerin yürüdüğü dileyenlerin koştuğu yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte katılımcılar 4 kategoride yarıştı. Ödül kategorisinin kazanan isimleri; 35 yaş altı kadınlar kategorisinde Emine Uluçay 21.38 dakika ile birinci, Sevim Yıldız 23.32 dakika ile ikinci, Buse Çiftçi 26.05 dakikalık skor ile üçüncü oldu. 35 yaş üstü kadınlarda kategorisinde Kadriye Debreli 26.46 dakika ile birinci, Derya Deniz 27.26 dakika ile ikinci, Ceyda Turalı 27.29 dakikalık skor ile üçüncülük başarısını elde etti. 35 yaş altı erkekler kategorisinde Eser Kurt 17.25 dakikalık skor ile birinciliği elde ederken, Özgü Özkuk 18.48 dakikalık skor ile ikinci, Tuğcan Özkışan 20.17 dakikalık skor ile üçüncü oldu. 35 yaş üstü erkekler kategorisinde ise Hakan Tazegül 17.22 dakikalık skor ile birinci, Tümer Depreli 17.38 dakikalık skor ile ikinci, Muhammet Açıkgöz de 19.02 dakikalık skorla üçüncü oldu.

Rahmioğlu-Ramiz: “Projeye destek veren değerli sponsorlarımıza ve destekçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum”

Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Dr. Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, Kadın Sağlığı Araştırma (KISAA) İnisiyatifi araştırma projesinin yararına düzenlenen ‘‘Bilinçli Toplum, Sağlıklı Gelecek Halk Yürüyüşü/ Koşusu için yapmış olduğu işbirliğinden dolayı Lefkoşa Türk Belediyesi ve ana sponsor Telsim Vodafone’a; Alpin Doğal Minarelli Su (Dağlı Trading Ltd.), Good Stuff Trading, Lemar Süpermarket Zincirleri, Deniz Plaza, Girne Con, Önder Süpermarket, Saraçoğlu Ltd, Orhan Shevket Ltd, Fikretler Mağazası, etkinliğin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, KKTC Atletizm Federasyonu ve Yarim Gelinlik Ltd.’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

Rahmioğlu Ramiz yürüyüşe katkı sağlayan Engin Çolak, Özge Erten, Nuh Ekin’e de verdikleri destek için ayrıca teşekkürlerini sundu. Dr. Nilüfer Rahmioğlu Ramiz tüm etkinlik katılımcılarına ve sponsorlara göstermiş oldukları sağduyulu davranış için teşekkürlerini ilettikten sonra, 18- 55 yaş arasında olan tüm Kuzey Kıbrıs vatandaşı ya da son 5 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden kadınları çalışmaya katılmaya davet etti. Çalışmaya katılmak isteyenler https://anket.kisad.org adresinden online olarak çalışma anketini doldurabilecekleri gibi www.kisaainisiyatifi.org web sitesi, KISAA İnisiyatifi Facebook hesabı, kisaa.cohere@gmail.com e-posta adresi ya da 0542 888 50 20 ve 0548 860 14 83 numaralı telefonlar aracılığıyla KISAA İnisiyatifi araştırma ekibi ile iletişime geçebilirler.