SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hastalıkların görülme sıklıkları toplumlar bazında oldukça farklılık gösterebilir ve bunun başlıca nedenleri arasında kalıtsal (genetik) faktörler ve maruz kalınan çevresel etkenler vardır. Bu çalışmada amaçlanan Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan kadınların sağlık profillerinin çıkarılması ve hastalık dağılımlarının haritalanmasıdır. Elde edilen veriler, kalıtsal ve çevresel faktörlerin kadın sağlığını nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Çalışma dahilinde, Kuzey Kıbrıs’taki kadınların sağlık hizmetlerine erişimini ölçerek kadınların sağlık durumlarının ekonomi üzerindeki yükleri değerlendirilecektir.

18 – 55 yaş aralığındaki tüm Kuzey Kıbrıs vatandaşları ve Kuzey Kıbrıs’ta 5 yıldan fazla ikamet etmekte olan tüm kadınlar projeye katılabilirler.

Çalışmada yer almanın herhangi bir tıbbi riski yoktur. Ankette yer alan bazı sorular, katılımcıların tıbbi problemlerini hatırlamalarını gerektirmektedir ve bu durum nadiren de olsa huzursuzluklara sebep olabilir.

Tüm anketler, toplanan veriler ve ultrason sonuçları gizli kalacak ve yalnızca kişilere ait olan katılımcı tanımlama numarası ile anonim tutulacaktır. Anket verileri, fiziksel vücut ölçümleri ve ultrason sonuçları, bulut merkezli güvenli bir ağ alanında depolanacak ve Oxford Üniversitesi’ndeki yüksek güvenlikli ağ alanına aktarılacaktır.

Veri toplama aşamasının sonuna kadar Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde bulunan güvenli dolaplarda saklanacak ve Oxford Üniversitesi’nde saklanmak üzere transfer edilecektir. Tükürük örnekleri, toplumun atalarına ait geçmişimin ve hastalıklara ilişkin kalıtsal faktörlerin kullanılmasında kullanılmak üzere Oxford Üniversitesi’ne sevk edilecektir.

Bu araştırma Oxford Üniversitesi OxTREC Araştırma Etik Kurulu (37-17), Doğu Akdeniz Üniversitesi Etik Kurulu (ERK00-2017-0240) ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Etik Kurulu (EK008/18) tarafından değerlendirilerek olumlu kanaat almıştır.

Sorularınızı, endişelerinizi ve görüşlerinizi istediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. +90 (542) 888 50 20 numarasını arayarak veya info@kisad.org adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz.